| Part Number | LTC3787MPUFD#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Phases | 2 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 38 V |
| Frequency - Switching | 105kHz ~ 760kHz |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-QFN (4x5) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 24SSOP
In Stock: 1173
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 24SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 32QFN
In Stock: 1544
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 32QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 24SSOP
In Stock: 1067
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 24SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 32QFN
In Stock: 958
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 32QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 24SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK-BOOST 24SSOP
In Stock: 0