| Part Number | LTC2991CMS#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Function | Temp Monitoring System (Sensor) |
| Sensor Type | Internal and External |
| Sensing Temperature | - |
| Accuracy | ±3.5°C Local(Max), ±1.5°C Remote(Max) |
| Topology | ADC, Multiplexer, Register Bank |
| Output Type | I²C |
| Output Alarm | Yes |
| Output Fan | Yes |
| Voltage - Supply | 2.9 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-MSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC TEMP/VOLT/CUR MONITOR 10MSOP
In Stock: 555
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC TEMP/VOLT/CUR MONITOR 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC TEMP/VOLT/CUR MONITOR 10MSOP
In Stock: 2991
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC TEMP/VOLT/CUR MONITOR 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MONITOR OCTAL 16-MSOP
In Stock: 1858
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MONITOR OCTAL 16MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MONITOR OCTAL 16MSOP
In Stock: 2005
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MONITOR OCTAL 16MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC TEMP SENSOR VOLT MNTR 20QFN
In Stock: 121
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC TEMP SENSOR VOLT MNTR 20QFN
In Stock: 0