| Part Number | LTC1821BCGW#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 2µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5 V ~ 16.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 36-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 36
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 38
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 18
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP
In Stock: 0