| Part Number | LTC1663-8IMS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 10 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 30µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | I²C |
| Reference Type | Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.2 |
| Architecture | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP
In Stock: 1
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP
In Stock: 50
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP
In Stock: 5
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP
In Stock: 306
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP
In Stock: 0