| Part Number | LTC1663-1CS5#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 10 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 30µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | I²C |
| Reference Type | Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.2 |
| Architecture | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-SSOP
In Stock: 1039
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-DIP
In Stock: 64
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-SSOP
In Stock: 705
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT MICRPWR 8-MSOP
In Stock: 3306
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT MICRPWR 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT MICRPWR 8-DIP
In Stock: 2876
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC D/A CONV 10BIT MICRPWR 8-MSOP
In Stock: 2848