| Part Number | LTC1623CS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Driven Configuration | High-Side |
| Channel Type | Synchronous |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.6V, 1.4V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | - |
| Input Type | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8MSOP
In Stock: 1
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8MSOP
In Stock: 657
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 886
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 300
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-SOIC
In Stock: 0