| Part Number | LTC1096CS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 33k |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 3 V ~ 9 V |
| Voltage - Supply, Digital | 3 V ~ 9 V |
| Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-DIP
In Stock: 48
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-DIP
In Stock: 162
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-SOIC
In Stock: 75
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 2CH 8-DIP
In Stock: 94
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 2CH 8-DIP
In Stock: 281
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAS SERIAL I/O 1CH 10BIT 8DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAS SERIAL I/O 1CH 10BIT 8DIP
In Stock: 4
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAS SERIAL I/O 1CH 10BIT 8DIP
In Stock: 216
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 6CH 16-DIP
In Stock: 0