Home Product Index Capacitors Film Capacitors 106MABA02KJS
Illinois Capacitor 106MABA02KJS
Part Number
106MABA02KJS
Manufacturer
Illinois Capacitor
Description
CAP FILM 10UF 10% 600VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Illinois Capacitor
    2.77379/pcs
  • 66 pcs
Product Parameter
Part Number106MABA02KJS
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC320V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.460" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)