Hirose Electric Co Ltd DF4-18DP-2C
Part Number
DF4-18DP-2C
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN PLUG 18POS DOUBLE CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Hirose Electric Co Ltd
    0.10290/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberDF4-18DP-2C
Part StatusActive
Connector TypeHousing
Number of Positions18
Cable Pitch0.079" (2.00mm)
Board-Side Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)