| Part Number | SSD2007ASTF |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 300 mOhm @ 1.5A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | - |
| Power - Max | 2W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET 2N-CH 50V 2A 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET 2N-CH 50V 2A 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET 2N-CH 50V 3A 8-SOIC
In Stock: 0