| Part Number | FDME820NZT |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 1.8V, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.5nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 865pF @ 10V |
| Vgs (Max) | ±12V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 2.1W (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 18 mOhm @ 9A, 4.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | MicroFet 1.6x1.6 Thin |
| Package / Case | 6-PowerUFDFN |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET 2P-CH 20V 2.6A 6-MICROFET
In Stock: 5000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET 2N-CH 20V 3.8A 6-MICROFET
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N/P-CH 20V 6-MICROFET
In Stock: 20000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 20V 7A 6-MICROFET
In Stock: 10000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET P-CH 20V 6-MICROFET
In Stock: 5000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 20V 9A MICROFET 1.6
In Stock: 5000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET P CH 20V 8A MICROFET
In Stock: 0