Home Product Index Power Supplies - Board Mount LED Drivers VLD25-500-DIP
CUI Inc. VLD25-500-DIP
Part Number
VLD25-500-DIP
Description
LED SUPPLY CC BUCK 3.3-36V 500MA
CUI Inc
In Stock 37 pcs
    6.53000/pcs
  • 5 pcs
    6.20400/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberVLD25-500-DIP
Part StatusActive
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)5.5V
Voltage - Input (Max)46V
Voltage - Output3.3 ~ 36 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)18W
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency95%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension0.90" L x 0.40" W x 0.37" H (22.9mm x 10.2mm x 9.5mm)