Home Product Index Power Supplies - Board Mount LED Drivers VLD25-300-DIP
CUI Inc. VLD25-300-DIP
Part Number
VLD25-300-DIP
Description
LED SUPPLY CC BUCK 3.3-36V 300MA
CUI Inc
    5.30560/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberVLD25-300-DIP
Part StatusActive
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)5.5V
Voltage - Input (Max)46V
Voltage - Output3.3 ~ 36 V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)11W
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension0.90" L x 0.40" W x 0.37" H (22.9mm x 10.2mm x 9.5mm)
Related Products
VLD25-300-DIP
Manufacturer: CUI Inc.
Description: LED SUPPLY CC BUCK 3.3-36V 300MA