Home Product Index Power Supplies - Board Mount LED Drivers VLD24-500
CUI Inc. VLD24-500
Part Number
VLD24-500
Manufacturer
CUI Inc.
Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-30V 500MA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Drivers
CUI Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberVLD24-500
Part StatusObsolete
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output2 ~ 30 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)15W
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency96%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension0.90" L x 0.40" W x 0.37" H (22.9mm x 10.2mm x 9.5mm)