Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters FSC-S30-12U
CUI Inc. FSC-S30-12U
Part Number
FSC-S30-12U
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
CUI Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberFSC-S30-12U
Part StatusObsolete
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.57" L x 2.31" W x 1.10" H (116.0mm x 58.7mm x 28.0mm)