Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters FSC-S15-3R3U
CUI Inc. FSC-S15-3R3U
Part Number
FSC-S15-3R3U
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
CUI Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberFSC-S15-3R3U
Part StatusObsolete
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.61" L x 2.00" W x 1.02" H (91.6mm x 50.8mm x 26.0mm)