Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LPX102M200H3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) LPX102M200H3P3
Part Number
LPX102M200H3P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
    2.45281/pcs
  • 210 pcs
Product Parameter
Part NumberLPX102M200H3P3
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency2.7A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.97A @ 50kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)