Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LPX102M160C7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) LPX102M160C7P3
Part Number
LPX102M160C7P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
    2.02125/pcs
  • 640 pcs
Product Parameter
Part NumberLPX102M160C7P3
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated160V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency2.6A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.86A @ 50kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)