Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LP182M200H9P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP182M200H9P3
Part Number
LP182M200H9P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberLP182M200H9P3
Part StatusActive
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)112 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency3.8A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency5.32A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)