Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LP182M035A1P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP182M035A1P3
Part Number
LP182M035A1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberLP182M035A1P3
Part StatusActive
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)188 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.04A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.144A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Related Products
LP182M035A1P3
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 35V SNAP