Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD6ED680JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD6ED680JO3
Part Number
CD6ED680JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 68PF 5% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.45275/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD6ED680JO3
Part StatusActive
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)