Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD6ED220DO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD6ED220DO3
Part Number
CD6ED220DO3
Description
CAP MICA 22PF 0.5PF 500V RADIAL
    2.06550/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD6ED220DO3
Part StatusActive
Capacitance22pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)