Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD6EC820GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD6EC820GO3
Part Number
CD6EC820GO3
Description
CAP MICA 82PF 2% 300V RADIAL
    2.12800/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD6EC820GO3
Part StatusActive
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.252" L x 0.094" W (6.40mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)