Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD6ED560FO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD6ED560FO3
Part Number
CD6ED560FO3
Description
CAP MICA 56PF 1% 500V RADIAL
    2.28800/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number CD6ED560FO3
Part Status Active
Capacitance 56pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.173" (4.40mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)