Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD19FD242FO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD19FD242FO3F
Part Number
CD19FD242FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 2400PF 1% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    2.72130/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD19FD242FO3F
Part StatusActive
Capacitance2400pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)