Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD19FA103JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD19FA103JO3F
Part Number
CD19FA103JO3F
Description
CAP MICA 10000PF 5% 100V RADIAL
    4.62400/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD19FA103JO3F
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.720" L x 0.370" W (18.30mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)