Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD19FA103FO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD19FA103FO3F
Part Number
CD19FA103FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 10000PF 1% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    6.21600/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCD19FA103FO3F
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.720" L x 0.370" W (18.30mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
Related Products
CD19FA103FO3
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description: CAP MICA 10000PF 1% 100V RADIAL