Home Product Index Switches Tactile Switches PTS645SH43SMTR92 LFS
C&K PTS645SH43SMTR92 LFS
Part Number
PTS645SH43SMTR92 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Parameter
Part Number PTS645SH43SMTR92 LFS
Part Status Active
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style Gull Wing
Outline 6.00mm x 6.00mm