| Part Number | CS1601-FSZ |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Mode | Discontinuous Conduction (DCM) |
| Frequency - Switching | 70kHz |
| Current - Startup | 68µA |
| Voltage - Supply | 7.9 V ~ 17 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC PFC CONTROLLER DCM 8SOIC
In Stock: 25
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC PFC CONTROLLER BALLAST 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1UH 100MA 500 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1.2UH 100MA 600 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1.5UH 50MA 650 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1.8UH 50MA 750 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 2.2UH 50MA 900 MOHM
In Stock: 0