Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors CS160808-2R2K
Bourns Inc. CS160808-2R2K
Part Number
CS160808-2R2K
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
FIXED IND 2.2UH 50MA 900 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bourns Inc.
Product Parameter
Part NumberCS160808-2R2K
Part StatusActive
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)