| Part Number | CDM22010-650 SL |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1168pF @ 25V |
| Vgs (Max) | 30V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 2W (Ta), 156W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1 Ohm @ 5A, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Package / Case | TO-220-3 |
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: MOSFET N-CH 800V 6A TO220
In Stock: 985
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: MOSFET N-CH 5A 800V TO-220FP
In Stock: 983
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: MOSFET N-CH 10A 650V TO220
In Stock: 744
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: MOSFET N-CH 8A 800V TO-220FP
In Stock: 720
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: MOSFET N-CH 11A 600V TO-220FP
In Stock: 595
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: MOSFET N-CH 800V 12A
In Stock: 485