Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MP2060-0.010-2%
Caddock Electronics Inc. MP2060-0.010-2%
Part Number
MP2060-0.010-2%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 0.01 OHM 36W 2% TO220
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Caddock Electronics Inc
In Stock 465 pcs
    6.15000/pcs
  • 10 pcs
    5.76700/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMP2060-0.010-2%
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±2%
Power (Watts)36W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)