Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MP2060-0.005-5%
Caddock Electronics Inc. MP2060-0.005-5%
Part Number
MP2060-0.005-5%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 0.005 OHM 18W 5% TO220
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Caddock Electronics Inc
In Stock 722 pcs
    6.58500/pcs
  • 10 pcs
    6.17500/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMP2060-0.005-5%
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±5%
Power (Watts)18W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Related Products
MP2060-0.005-5%
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.005 OHM 18W 5% TO220