Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP106M050SCS
AVX Corporation TAP106M050SCS
Part Number
TAP106M050SCS
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 10UF 50V 20% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
    1.13426/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTAP106M050SCS
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)