Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors L08054R7CESTR
AVX Corporation L08054R7CESTR
Part Number
L08054R7CESTR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
FIXED IND 4.7NH 750MA 100 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberL08054R7CESTR
Part StatusActive
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq43 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.04mm)