Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F751C107MCC
AVX Corporation F751C107MCC
Part Number
F751C107MCC
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
    1.09300/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberF751C107MCC
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)