Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 1206VC273KAT2A
AVX Corporation 1206VC273KAT2A
Part Number
1206VC273KAT2A
Description
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1206
Product Parameter
Part Number1206VC273KAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)