Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 1206VC101JAT2A
AVX Corporation 1206VC101JAT2A
Part Number
1206VC101JAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 100PF 250V X7R 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number1206VC101JAT2A
Part StatusActive
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
Related Products
1206VC101JAT2A
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 100PF 250V X7R 1206