| Part Number | IPR3FAD6 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Standard |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 500mA (AC), 200mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | 48V |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Actuator Type | Round, Button |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | Tactile Feedback |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 13.60mm Dia |
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V
In Stock: 0
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V
In Stock: 178
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V
In Stock: 550
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V
In Stock: 0
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V
In Stock: 66