Home Product Index Cables, Wires Multiple Conductor Cables 18RC2S06 NA005
Alpha Wire 18RC2S06 NA005
Part Number
18RC2S06 NA005
Manufacturer
Alpha Wire
Description
CABLE 2COND 18AWG NAT SHLD 100'
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Multiple Conductor Cables
Alpha Wire
In Stock 73 pcs
    180.05400/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part Number 18RC2S06 NA005
Part Status Active
Cable Type Multi-Conductor
Number of Conductors 2
Wire Gauge 18 AWG
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter 0.182" (4.62mm)
Shield Type Braid
Length 100.0' (30.5m)
Jacket Color Natural
Ratings -
Features -
Voltage 600V
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Usage -
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)