Home Product Index Sensors, Transducers Current Transducers ACS723KMATR-40AB-T
Allegro MicroSystems, LLC ACS723KMATR-40AB-T
Part Number
ACS723KMATR-40AB-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems, LLC
Description
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Current Transducers
Allegro MicroSystems, LLC
Product Parameter
Part NumberACS723KMATR-40AB-T
Part StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing40A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity50mV/A
FrequencyDC ~ 80kHz
Linearity±1%
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)14mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)