Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-EXL62-300-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-EXL62-300-R0
Part Number
ATS-EXL62-300-R0
Description
HEATSINK AL6063 300X24.5X17.5
Advanced Thermal Solutions Inc
In Stock 10 pcs
    7.38000/pcs
  • 10 pcs
    6.97100/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-EXL62-300-R0
Part StatusActive
TypeTop Mount
Package Cooled-
Attachment MethodAdhesive
ShapeRectangular, Fins
Length11.811" (300mm)
Width0.965" (24.50mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.689" (17.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.2°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural17.9°C/W