Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-EXL61-300-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-EXL61-300-R0
Part Number
ATS-EXL61-300-R0
Description
HEATSINK AL6063 300X15X6MM
Advanced Thermal Solutions Inc
In Stock 12 pcs
    3.88500/pcs
  • 10 pcs
    3.78150/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-EXL61-300-R0
Part StatusActive
TypeTop Mount
Package Cooled-
Attachment MethodAdhesive
ShapeRectangular, Fins
Length11.811" (300mm)
Width0.591" (15.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow29.0°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural57°C/W