Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-EXL312-300-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-EXL312-300-R0
Part Number
ATS-EXL312-300-R0
Description
HEATSINK AL6063 300X80X30MM
Advanced Thermal Solutions Inc
In Stock 65 pcs
    30.70000/pcs
  • 10 pcs
    28.89400/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-EXL312-300-R0
Part StatusActive
TypeTop Mount
Package Cooled-
Attachment MethodAdhesive
ShapeRectangular, Fins
Length11.811" (300mm)
Width3.150" (80.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow0.4°C/W @ 800 LFM
Thermal Resistance @ Natural10.7°C/W