essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| 部品番号 | PPR-5 |
|---|---|
| 部品ステータス | Active |
| タイプ | Push Rivet |
| リベットの直径 | - |
| リベットの長さ | 0.421" (10.69mm) |
| ヘッド直径 | 0.280" (7.11mm) |
| 頭の高さ | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| 穴の直径 | 0.189" (4.80mm) |
| グリップ範囲 | 0.039" ~ 0.375" (0.99mm ~ 9.53mm) |
| 特徴 | Requires Installation Tool |
| 色 | Natural |
| 材料 | Nylon |