Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters HWS1800T-12
TDK-Lambda Americas Inc. HWS1800T-12
Part Number
HWS1800T-12
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1800W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
TDK-Lambda Americas, Inc.
In Stock 15 pcs
Product Parameter
Part NumberHWS1800T-12
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)125A
Power (Watts)1800W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension11.00" L x 4.98" W x 3.23" H (279.4mm x 126.5mm x 82.0mm)