Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RPC1206JT160K
Stackpole Electronics Inc. RPC1206JT160K
Part Number
RPC1206JT160K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/3W 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Product Parameter
Part Number RPC1206JT160K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 160k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)