Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNF12FTC150K
Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC150K
Part Number
RNF12FTC150K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number RNF12FTC150K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 150k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)