Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF1210BTC80K6
Stackpole Electronics Inc. RNCF1210BTC80K6
Part Number
RNCF1210BTC80K6
Description
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/3W 1210
Product Parameter
Part Number RNCF1210BTC80K6
Part Status Active
Resistance (Ohms) 80.6k
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)