Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF0805BKT976R
Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT976R
Part Number
RNCF0805BKT976R
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 0805
Product Parameter
Part Number RNCF0805BKT976R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 976
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)